Znajdź zawartość
Wyświetlanie wyników dla tagów 'polski' .
-
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. źródło: sejm.gov.pl
-
Ambasada RP w Rzymie wystosował notę protestacyjną do MSZ Włoch ws. targu na Monte Casino "Świąteczne miasteczko" to inicjatywa stowarzyszenia prywatnych przedsiębiorców, którzy podpisali ze znajdującym się na wzgórzu opactwem benedyktynów, właścicielem tego obszaru, umowę o wynajmie terenu. W oświadczeniu polska ambasada poinformowała, że w niedzielę na Monte Cassino pojechali kierownik Wydziału Konsularnego i attache wojskowy, by zapoznać się z sytuacją na miejscu w pierwszych dniach funkcjonowania jarmarku. Wizyta - podkreślono - była niezapowiedziana i nieumówiona z władzami lokalnymi, kościelnymi czy też ze stowarzyszeniem, które wynajęło od opactwa tereny sąsiadujące z cmentarzem. Pozwoliło to - zaznaczyła ambasada - uzyskać najbardziej obiektywną ocenę stanu faktycznego. "Kiermasz nie tylko narusza sakralność miejsc bitwy o Monte Cassino, nie respektując ich godności i znaczenia historycznego, ale blokuje do nich dostęp. Placówka ponowiła swój protest do opactwa, które poinformowało, że wystosuje pisemną odpowiedź w tej sprawie"- wyjaśniła ambasada. Dodała, że w nocie wystosowanej po tej wizycie do włoskiego MSZ strona polska wyraziła zdecydowane oburzenie w związku z zaistniałą sytuacją, która obraża "godność najważniejszego polskiego miejsca pamięci we Włoszech". Ambasada zwróciła się też do władz włoskich z prośbą o podjęcie niezbędnych i skutecznych działań w celu powstrzymania inicjatywy oraz zapobiegania pojawianiu się analogicznych incydentów w przyszłości. Polscy dyplomaci powołali się na międzynarodowe standardy UNESCO dotyczące stref buforowych wokół miejsc pamięci. W tym przypadku nie są one respektowane - podkreślono. Placówka poinformowała również włoski MSZ o braku jakichkolwiek konsultacji ze strony organizatorów w sprawie inicjatywy organizacji kiermaszu świątecznego, co spowodowało - dodano - że nie miała okazji wyrazić swej negatywnej opinii na ten temat. W nocie położono także nacisk na negatywny odbiór sprawy przez polską opinię publiczną oraz na protesty kierowane z Polski i różnych stron świata. Ponadto ambasador Tomasz Orłowski skierował list z prośbą o podjęcie stosownych działań do włoskiego ministra ochrony środowiska Gian Luki Gallettiego, ponieważ teren ten należy do rezerwatu przyrody "Monti Aurunci", a także do Komisarza Generalnego ds. Uczczenia Poległych we włoskim Ministerstwa Obrony, sprawującego opiekę nad Polskim Cmentarzem Wojennym. Ambasada zapowiedziała, że nadal będzie monitować opactwo i oczekuje reakcji władz Włoch. We Włoszech trwa jednocześnie zbiórka podpisów pod listem protestacyjnym, wystosowanym przez środowiska polonijne w związku z organizacją jarmarku. Przeciwko niemu protestują także lokalne środowiska polityczne i historyczne z rejonu miasta Cassino. O sprawie tej informuje też włoska prasa. żródło:http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Nota-protestacyjna-ambasady-RP-do-MSZ-Wloch-ws-targu-na-Monte-Cassino,wid,18044872,wiadomosc.html?ticaid=1161e7&_ticrsn=5
- 1 odpowiedź
-
- świąteczne
- miasteczko
-
(i 5 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Już dziś o 20:30 w Polsacie Sport rozpoczynają się mecze finałowe Plusligi. O złoto powalczą Zaksa Kędzierzyn Koźle z Asseco Resovią Rzeszów. Zaksa to zdecydowanie najlepszy zespół fazy zasadniczej Plusligi, który budował skład z myślą o mistrzostwie. Resovia mimo problemów została sklasyfikowana na drugim miejscu w tabeli i będzie bronić mistrzostwa (wyprzedziła o 1 set PGE Skrę Bełchatów). Czy Zaksa, która zdemolowała Resovię w fazie zasadniczej potwierdzi swoją wyższość nad rywalami i pokona podłamanego przeciwnika po nieudanym final four?
- 1 odpowiedź
-
- 1
-
-
- walka
- mistrzostwo
-
(i 3 więcej)
Oznaczone tagami:
-
https://www.youtube.com/watch?v=B6sHn2Z5GDc
-
Polski astronauta w obsadzie Call of Duty: Infinite Warfare
NervousReckless opublikował(a) temat w Artykuły o grach
Mirosław Hermaszewski, generał brygady Wojska Polskiego, a zarazem kosmonauta – jedyny Polak, który odbył lot w kosmos – pojawi się w obsadzie polskiej wersji gry Call of Duty: Infinite Warfare. Oprócz niego głosów bohaterom użyczą: Marcin Dorociński, Łukasz Simlat, Olga Bołądź, Jarosław Boberek. Co ciekawe, troje z nich – Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź oraz Mirosława Hermaszewskiego – będzie się dało spotkać przy stoisku Call of Duty na targach T-Mobile Warsaw Games Week 2016, rozpoczynających się już w najbliższy czwartek Poniższy wycinek oficjalnej notki prasowej rodzimego dystrybutora gry, firmy cdp.pl, opowiada o poszczególnych rolach aktorów: „Polscy gracze będą mieli okazję usłyszeć Marcina Dorocińskiego, który wcieli się w rolę Kapitana Nicka Reyesa, głównego bohatera całej opowieści, otrzymującego zadanie odparcia wrogiej floty SetDef (Settlement Defense Front) i obrony Ziemi. Pod jego rozkazami znajdą się sierżant sztabowy Yusef Omar, któremu głosu użycza Łukasz Simlat, z kolei Jarosława Boberka będzie można usłyszeć jako wzmocnioną jednostkę taktyczną ETH.3n, czyli po prostu Ethana – amerykańskiego żołnierza-robota. Natomiast Olga Bołądź przyjmie rolę porucznik Nory Salter. Bardzo ciekawą, epizodyczną rolę odegra pierwszy Polak w historii, który był w kosmosie – Mirosław Hermaszewski.” Warto w tym miejscu zauważyć, że Call of Duty: Infinite Warfare będzie pierwszą odsłoną tego bardzo popularnego cyklu pierwszoosobowych strzelanin od firmy Activision, która otrzyma pełny polski dubbing. W przypadku wydania PC będzie to jedyna dostępna wersja językowa. Natomiast grający na konsolach Xbox One i PlayStation 4 będą mogli wybrać pomiędzy polskim dubbingiem a angielską wersją z polskimi napisami. Premierę Call of Duty: Infinite Warfare zaplanowano na 4 listopada 2016 roku. Oprócz standardowego wydania, dostępna będzie droższa Legendary Edition, zawierająca dodatkowo Call of Duty: Modern Warfare Remastered, czyli odświeżoną wersję pamiętnej czwórki. Oficjalna strona gry: https://www.callofduty.com/-
- polski
- astronauta
- (i 5 więcej)
-
No i stało się. Pokemon Go oficjalnie zadebiutowało w Polsce (stało się to około godziny 12:00). Grę ściągacie z Google Play lub AppStore. Miłego łapania! Gracze stali się uciążliwi w niektórych miejscach, takich jak chociażby muzeum Auschwitz, posterunki policji czy kościoły. Niantic postanowiło zmienić ten stan rzeczy i udostępniło specjalny formularz tutaj, przy pomocy którego możemy zgłosić dany Pokestop, lub Gym do usunięcia. W tym samym formularzu możemy także wyjść z propozycją utworzenia takiego punktu w wybranej przez nas lokalizacji. Gracze wejdą wszędzie, by zdobyć pokemony. Znaleźli się nawet tacy, którzy wybrali się na poszukiwania Mewtwo w okolice strefy 51. Na ich nagraniu, które znajduje się powyżej możecie zobaczyć co tam znaleźli. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/pokemon-go-juz-prawie-u-nas
-
Na (pra)premierę Glorii Victis czekaliśmy kilka lat. Na powstanie polskiego MMORPG’a z prawdziwego zdarzenia jeszcze dłużej. Dlatego też 8 czerwca 2016 roku może się okazać historycznym dniem w historii rodzimych gier Massively Multiplayer Online Role Playing Game. Dziś z lekkim opóźnieniem, Gloria Victis powinna <<<oficjalnie zadebiutować na STEAM Early Access>>>, który dla większości gier jest początkiem drogi na szczyt. Wystarczy popatrzeć na H1Z1, ARK: Survival Evolved czy Rust, aby przekonać się, że to osiągnięcia sukcesu (i zarobienia kasy) wcale nie potrzeba w 100% dokończonej gry. Wiadomo, trochę to nieuczciwe w stosunku do graczy, ale co poradzić - tak działa obecny rynek. Jeśli nie załapaliście się na 10-dolarowy egzemplarz Glorii Victis, to teraz zapłacicie "trochę" więcej. Prawdopodobnie coś pomiędzy 15 a 30 euro. http://mmorpg.org.pl/news/zobacz/wiekopomna-chwila-polski-mmorpg-gloria-victis-debiutuje-na-steam-ie
-
https://www.youtube.com/watch?v=HzTqpUcArik
-
Drugie eliminacje do ESL Mistrzostw Polski - League of Legends
frez opublikował(a) temat w Nowiny z LoL
Wczoraj odbyła się pierwsza tura eliminacji do ESL Mistrzostw Polski w League of Legends, a kolejna szansa na walkę o punkty rankingowe będzie już jutro. Po inauguracyjnych kwalifikacjach najwyższą lokatę w rankingu zajmują reprezentanci Illuminar Honor Gaming, którzy w wielkim finale pokonali zespół Unknown Users. Druga tura eliminacji rozpocznie się jutro o 18:00. Zapisy prowadzone są pod tym adresem. Dla przypomnienia – 16 drużyn, które po zakończeniu kwalifikacji będą miały najwięcej punktów, awansują do fazy grupowej EMP. Tam dalej będą toczyć walkę o nagrody z puli, która wynosi aż 60 000 złotych. http://cybersport.pl/46192/juz-jutro-drugie-eliminacje-do-esl-mistrzostw-polski/- 1 odpowiedź
-
Neo znów kapitanem reprezentacji Polski
draxe opublikował(a) temat w Informacje ze świata Counter-Strike
Filip "Neo" Kubski po raz kolejny z rzędu został kapitanem reprezentacji Polski w Counter-Strike: Global Offensive. Zawodnik Virtus.pro tę ważną rolę będzie pełnił w nadchodzących Mistrzostwach Świata, do których zgłosiło się 76 drużyn z kilku kontynentów. Podczas finałów offline, które odbędą się 8 - 11 października w Nowym Belgradzie, ma zagrać 16 formacji. Organizatorzy przedstawili już wszystkich kapitanów. Naszą reprezentacją po raz kolejny będzie dowodził Neo, który tę funkcję pełnił podczas Mistrzostw Europy. Podobne zadania będą pełnić inni znani zawodnicy: Markus "pronax" Wallsten (Szwecja), Jacob "Pimp" Winneche (Dania), Aleksi "allu" Jalli (Finlandia) czy Ladislav "GuardiaN" Kovács (Słowacja). E-Frag, odpowiedzialny za Mistrzostwa Świata, wszystkich kapitanów przedstawił pod tym adresem. W najbliższym czasie powinniśmy poznać składy poszczególnych reprezentacji. Pula nagród w tych zawodach wyniesie 100 000 dolarów. źródło: http://cybersport.pl/
