Skocz do zawartości
  • Postów

    47
  • Wpisów na chatbox

    0
  • Dołączył

Malpecki

Fragowicz
  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane

    0
  • Darowizny

    0.00 PLN 

Treść opublikowana przez Malpecki

  1. Malpecki

    [KOSZ] Liga CSCenter

    Cześć, Wracam po dłuższej nieobecności, na początek zrobiłem mały research. Okazuje się iż sieć CSCenter utworzyła swój LANowy turniej, co sądzicie o tej inicjatywie ? Zwrócą im się poniesione nakłady (a z tego co czytałem - nie są małe) ?
  2. Przepraszam za tak ogromne opóźnienie, jednakże praca zawodowa nie pozwalała mi szybko odpowiedzieć. Na samym początku muszę obalić jeden mit, mianowicie byłem 50 tyś użytkownikiem forum. Moja historia z CSC zaczęła się kiedy forum i serwery były już przyzwoicie rozwinięte :) Wspinałem się po szczebelkach tej sieci, jak w korporacji. Zaczynając od 3 odrzuconych podań na admina jednego serwera (ZM), przechodząc przez dwa odrzucone podania o moderatora. Potem było już tylko lepiej, jako mod miałem tyle pomysłów (z resztą wprowadzonych w życie) iż po roku zostałem GM, miałem swoje wzloty i spadki aktywności ale koniec końców zostałem wybrany Administratorem. Ogólnie historia 9 tysięcy postów jest długa, co mi pomogło najbardziej to mój charakter i zaangażowanie. Przy tworzeniu sieci, moją motywacją było nie popełnianie błędów które widziałem na CSC. Chciałem pokazać iż mój pomysł miał racje bytu, oraz chciałem stworzyć małą konkurencje jak Wayne - zakładkarny.com . Ogólnie moich sieci nigdy nie udało mi się rozwinąć do momentu kiedy sama się utrzymywała. Co było głównym powodem kończenia wielu moich projektów. Zawszę miałem kogoś do wsparcia, baa większość jak nie wszystkie propozycje utworzenia sieci wychodziły od innych, mnie chcieli wyłącznie dla doświadczenia. "Koniec z końcem" - masz na myśli finanse ? Bardzo ciężko, bo właściwie przez pierwszy rok wykładasz z własnej kieszeni. O ile masz dobrą ekipę idzie łatwiej ale pamiętaj że wraz z rozwojem sieci rośnie zapotrzebowanie operacyjno-systemowe. Więc na początku wykładasz dużo, potem mniej i znów dużo,
  3. Siemka podbijam temat po dość długiej nieobecności. Jeśli macie jakieś pytania śmiało piszcie :)
  4. Cześć, Poszukuje hostingu z możliwością płatności co miesiąc. Wymagań co do transferu, pojemności itd nie mam bo ma służyć wyłącznie na kilka dokumentów.
  5. Cześć, Również studiuje Ekonomię. Myślałem nad podobnym tematem do licencjatu, ciężko jest znaleźć konkretną literaturę. Jednak jestem pełen podziwu dla Twojego wyboru, ankieta wypełniona. Jako iż wiem że zdobywanie danych jest ciężkie ze swojej strony daje każdemu fraga za wypełnioną ankietę !
  6. Jeśli na to tak patrzeć to staje się to świetnym narzędziem dla adminów. Kwestia tego co w przypadku serwerów steamowych ?
  7. Jaki jest aktualnie limit przedmiotów posiadanych w ekwipunku CS:GO ? Czy można go zwiększyć jak w TF2 ?
  8. Zainstalowałem, pograłem i wydaje osobisty werdykt beznadzieja, no chyba że ktoś wpadnie na głupi pomysł i podłączy mysz i klawiaturę :)
  9. Pytanie na podbicie tematu, czemu nie założyliście własnej sieci ? Co Was blokuje ?
  10. Odbiegamy troszkę od tematu rozwoju sieci, ale okey przedstawie swoje zdanie na ten temat i przy okazji tego pytania odpowiem jak ja to widzę w przypadku społeczności CS. Demencja cyfrowa jest problemem światowym, raczej już nie do zatrzymania. Myślę iż duży wpływ w tym wypadku ma wychowanie dzieci, na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność, to od nich przyswajamy nawyki, pasje i zainteresowania. Uważam iż w tzn. demencje wpadają głównie osoby które były obdarzone małą ilością uwagi w dzieciństwie. Myślę jednak iż nie dojdziemy do poziomu Azjatów, przede wszystkim dlatego iż należymy jako Polacy do bardzo towarzyskich krajów, lubimy bezpośredni kontakt z ludźmi co przekłada się na to iż nie powinniśmy nigdy szeroko być objęci tym problem. Nawiązując do głównego tematu tego wątku w oparciu o pytanie które zadałeś, społeczności skupione wokół danej gry nie są złe same w sobie. Można wysnuć wniosek iż tworzymy młodemu społeczeństwu warunki sprzyjające powstawaniu u niech tego problemu ale ja osobiście uważam iż dajemy im możliwość wyboru. Co ciekawe fora zazwyczaj pozwalają osobą nieśmiałym na otworzenie się na drugiego człowieka, co po jakimś czasie ma wpływ również na relacje międzyludzkie w "realu". Warto spojrzeć również na pozytywne aspekty istnienia for internetowych, pozwalają rozwinąć ciekawość, pozytywną elokwencje, sposób wysławiania się. Mi osobiście praca jako moderator przydała się w dorosłym życiu, lepiej radzę sobie z stresem, umiem zarządzać zespołem, praca z moimi klientami idzie mi lepiej a przecież 8k postów powinno sprawić iż będę aspołeczny - ale prawda wygląda zgoła odmienię, odnoszę sukcesy w życiu osobistym, służbowym oraz naukowym. Kwestią sporną może być fakt tego gdzie leży granica ? Ja lubię zrelaksować się po pracy w świecie "zero jedynkowym" czy uważam iż jestem uzależniony czy mam problem ? Szczerze nie.
  11. Fakt, ale poznałeś ludzi którzy byli odpowiedzialni między innymi za hosting, nie miało to wpływu na przykład na kontakty w Twoim wypadku z Pukawką ?
  12. A teraz najlepsze pytanie: Czy znajomości które tak nawiązałeś pomogły Ci rozwinąć swoją sieć ? PS. Przejęcia raczej z reguły są negatywne. Gdy przejmował Nas najpierw Tomek, potem Tromedia a potem MacroGames za każdym razem wiązało się to z większym budżetem, ale jak widać pasja i zaangażowanie są cenniejsze.
  13. Teraz ja pozadaje pytanka :D 1) Czemu już nie jesteś ? 2) Jak się pracowało z ludźmi którzy uważali że wszystko wiedzą ? 3) To mają tych nowych właścicieli ? 4) Jak bardzo nienawidzili CSC ? :)
  14. Bardzo biernie, skupisko szefów niezbyt mi się podoba. Miło było poczytać ale wypowiadać się już nie miałem ochoty, czułem się tam zlinczowany przez samą przynależność do CSC. Co ciekawe wiecie że to forum ma masę ukrytych działów ? Tomek miał ze względu na GamePad. Tam jest jak z wejściem w bardzo bogate towarzystwo, nawet jeśli masz coś mądrego do powiedzenia to i tak wyjdziesz na nieudacznika. Z resztą czy przypadkiem nie ma tam nowych właścicieli ?
  15. Problem z odpowiedzią na to pytanie polega na tym iż gdy CSC chciało rozszerzać swój potencjał, to nie patrzeliśmy na fb jako najlepszy sposób. Wtedy nie było jeszcze aż tak popularne - tak po raz kolejny nie zauważyliśmy możliwości. Jednak bardzo dobrze pamiętam jak promowaliśmy grupę STEAM. W celu zachęceni do dołączenia do grupy urządzaliśmy konkursy w których, jednym z wymogów było dołączenie do naszej steamowej rodziny. Na naszych serwerach znalazła się odpowiednia adnotacja, a nawet chwilowo bezpośredni link na forum. Widzę ogromną różnice między grupami steam a fanpagem, jednak szedłbym podobną drogą - FB daje nowe możliwości informowania graczy o konkursach, nowych serwerach itd. Nasz FB rozrósł się bez większej pomocy z Naszej strony, wyłącznie dlatego iż FB był wtedy czymś nowym i ludzie lajkowali nawet z ciekawości. Kwestia tego co uznajemy za sukces, fakt wyświetlania się tematów w google na pewno jest sukcesem ale jest nie osiągalny dla początkujących for. Musimy stawiać cele które są do osiągnięcia, prowadziłem kiedyś sieć z kolegą i dla nas sukcesem było 10 wyświetleń w dziale w ciągu dnia :) Kwintesencją sukcesu w tym wypadku jest tworzenie czegoś nowego, innowacyjnego, czego nie znajdziesz nigdzie indziej. Jeśli ktokolwiek chce założyć sieć i skopiować połowę z CSC i Fragujemy - proszę bardzo i tak nie będziecie stanowić konkurencji bo mało kto dojdzie do Waszych tematów z pozycji google. Nabijanie pustych postów które tylko wpływają na Wasz prestiż, obraz w oczach graczy jest forumowym samobójstwem. Przykładem może być ten temat, spróbujcie wpisać w google "Jak rozkręcić serwer CS" wyjdą Wam 3 strony: http://csowicze.pl/topic/3985-jak-rozkr%C4%99ci%C4%87-serwer-counter-strike-i-zrobi%C4%87-fajn%C4%85-reklam%C4%99-sieci/ http://cserwer.pl/topic/10246-jak-rozkrecic-serwer-i-zrobic-fajna-reklame/ http://www.mpcforum.pl/topic/560416-jak-rozkrecic-serwer-cs-oraz-jak-napisac-dobra-reklame/#entry4011138 Tematy identyczne i tak na prawdę nic nie wnoszące do tematu. Porady jak wyżej są kwintesencją polskich for, zamiast dawać odpowiedź pojawiają się tylko następne pytania: Na jakim hostingu na start ? Co to znaczy "ładnie i starannie zrobione" ? Na jakim silniku ? W jakiej kolorystyce ? Od samego początku bardzo rozbudowane ? itd. I to są tematy opiniotwórcze ? Sami powiedzcie ;] To jest tak na prawdę jedyny temat w polskim internecie z dokładną analizą problemów i możliwości rozwoju sieci a nie jest pierwszy na liście google, bo takie śmieciowe wypychacze przestrzeni dyskowej są aktualnie częściej oglądane. Kwestia czasu jak ten temat będzie na pierwszym miejscu, tak na prawdę może być na ostatnim miejscu ważne żeby użytkownik który tu trafi powiedział "o tak właśnie tego szukałem ! ". To go na pewno zachęci aby założyć tutaj konto, choćby po to by zadać mi pytanie. Może jestem staroświecki ale przed rejestracją tutaj sprawdziłem jak wygląda poziom merytoryczny, jakby wyglądał jak na wyżej wymienionych forach mnie by tu nie było. Sory za "reklamę" tych sieci ale tak na prawdę nie jest to przedstawianie w pozytywnym świetle - pokazuje strony których administratorzy (tak, taki syf dodaje właściciel sieci..) opanowali skróty klawiszowe - co jest żałosne. Nie tego oczekuje użytkownik forum, nie chce po raz 3 czytać tego samego tematu na innej stronie - chce czegoś nowego, autorskiego ! A najbardziej rozśmieszyło mnie to : Na dole powinno być napisane "Kopia jakieś tam sieci" Dodajmy do tego stopkę właściciela: Skoro sam właściciel tego nie robi to czego wymagać od forum ... Idąc tropem tych sieci ten temat powinien wyglądać tak: Już podsumowując według mnie największym sukcesem nie jest stworzenie tematu z największą ilością wyświetleń a stworzenie takiego w którym użytkownik znajdzie merytoryczne rady. Bo tak na prawdę to jak kolega się spyta jak rozkręcić serwer to który temat mu wyślesz mój czy ten wyżej ? Pozycja w google i tak przyjdzie sama z czasem, a ty będziesz miał na forum coś czego nie posiada nikt inny :) Wielu użytkowników, którzy są wartościowi zwraca uwagę na szczegóły o których pisałem - a przecież zależy nam najbardziej na osobach inteligentnych, merytorycznych etc. tylko one wprowadzają dobrą jakość na forum. Co gwarantuje nam renomę, pozycje i sukces. Sam wolałbym mieć forum z 100 bardzo aktywnych użytkowników (aktywnych nie zawsze z znaczy z dużą ilością postów - przykład. ta jedna odpowiedź jest więcej warta niż 20 tematów u konkurencji o tym samym temacie) niż 100,000 tyś użytkowników typu kopiuj - wklej. Btw. bardzo ładny i zadbany dział - spisałeś się ! ;-) Nie lubię zwykłych reklam, nie dlatego że nie działają ale dlatego iż może zrobić coś identycznego sieć która została założona wczoraj a przecież Wy macie o wiele większe możliwości. Co nie oznacza iż powinno się rezygnować z standardowej reklamy, powinno się wymyślać sposoby który zainteresuje osoby które nawet dziś tego nie potrzebują. To my musimy tworzyć nowy popyt, nie tylko zaspokajać istniejący. Nigdy nie promowałem serwerów TS3, ja w pierwszej kolejności skierowałbym pytania do użytkowników czego oczekują, co ich zainteresuje. Urządzałbym konkursy na TS3, to powinno zainteresować graczy którzy TS nie używają. Co do klanów to skierowałbym odpowiednie maile do 100 najlepszych w Polsce ( musimy mieć 100 % pewności iż nie przyniosą nam wstydu) jeśli choćby 1 się zgodzi, walczyłbym faktem iż tak znany klan ma u Nas kanał. W przypadku mniejszych klanów ten argument powinien być przekonujący. Zapraszam do dalszej dyskusji ! ;-)
  16. Co chłopaki temat wyczerpany ? Nie macie więcej pytań ? Zdarzało mi się zarabiać na administrowaniu sieci CS, za doradztwo. Chce Wam pomóc za darmo, korzystajcie :)
  17. Nie pogubiłem :) Kwestia przyzwyczajeń, faktu iż sieć zaczęła istnieć w czasach kiedy czarne tło nie było popularne tak jak dziś. Mi wygodniej jest pisać na białym tle, wydaje mi się to bardziej naturalne - ale tak jak mówiłem to kwestia indywidualnych gustów. Jeśli chodzi o takich ludzi to są prawdziwym skarbem forum/serwerów. Dzięki nim możemy zrobić wiele rzeczy taniej, ciśnie się na język powiedzenie szybciej ale tu się nie zgodzę są to zazwyczaj ochotnicy. Trzeba pamiętać iż nie możemy ich zbytnio wykorzystywać bo fakt posiadania umiejętności należy docenić. Na początku wystarczą awanse ale później to będzie troszkę mało, warto wtedy wyłożyć gotówkę bo i tak wyjdziemy na tym lepiej niż na wynajmowaniu osoby z zewnątrz. Posiadanie takich osób ma też swoje konsekwencje, może się zdarzyć iż będziemy coś robili na siłę bo "za free", bo po znajomościach. Do dziś mam na kompie gotowy plik do wgrania na serwer z modem L4D dla CS 1.6, który miał być autorski (ja odpowiadałem za pomysł, nasz wewnętrzny skrypter pisał amxx) - wyrzucone w błoto około 500 zł i masę godzin a serwer nigdy nawet nie został upubliczniony. Jeśli zlecamy coś zewnętrznym firmą mamy pewność iż praca w 90% przypadków będzie wykonana lepiej, szybciej i mamy zapewnioną jakąś tam gwarancje na usługi. Mamy zapewnione czyste sumienie jednak to kosztuje. Na początku warto mieć takie osoby, jeśli chcemy żeby zostały dłużej muszą nam pomagać z dobrej woli. Warto pamiętać iż na początku tak na prawdę potrzebna jest minimalna wiedza, żadne forum od razu nie powstaje na mega rozbudowanych silnikach jak vB - gdzie każda poprawka i zmiana kosztowała nas około 100 $. W przypadku początkujących for warto stawiać na jakość, ale nie możemy też przeinwestować naszego małego biznesu. Specjaliści z poszczególnych dziedzin zazwyczaj pojawiają się dość szybko, nie przekonuje ich wizualnie wygląd/wykonanie a strona merytoryczna forum i na początku właśnie tym musimy walczyć. Zapraszam do dalszej dyskusji :)
  18. CSCenter było dość specyficznym projektem, biała strona miała Nas wyróżniać, pokazywać pewien profesjonalizm oraz była dostosowana do ludzi najbardziej aktywnych. Mi osobiście się to podobało, wszystko było świetnie widoczne. Ale to kwestia gustu, jeden woli blondynki drugi brunetki, a mój gust może być spaczony bo spędziłem na tym forum 8 lat - licząc do dziś. Dodatkowo blokował nas delikatnie silnik forum - vB który był genialnym narzędziem ale źle wyglądał na stronach o ciemnej kolorystyce. Tak poza tematem, jeśli stać kogoś na przejście na vB (ceny licencji/layoutu są kolosalne) to szczerze polecam najbardziej zaawansowany silnik forum na ziemi. Co do potrzeb ludzi, faktem jest to iż ciężko zbierać taki informacje poza forum - głównie warto korzystać z uwag stałych graczy. Według mnie, stawianie na dalszy rozwój jest determinantem sukcesu. Biorąc za przykład CSC, byliśmy na tyle bogaci iż mogliśmy sobie pozwolić na profesjonalne badania rynkowe, sam zespół moderacyjny również widział zalążek tego w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać (jak się okazało potem, dobrze przewidzieliśmy zmiany) kwesta tego iż nie wprowadziliśmy ich w odpowiednim czasie co skutkuje stanem obecnym. Warto nie zamykać się na własnym "podwórku", internet i inne sieci są skarbnicą wiedzy na temat tego czego oczekują gracze. Przykład jesteś właścicielem sieci X, na forum sieci Y widzisz iż graczom brakuje danego moda/zmian/czegokolwiek, Twoim naturalnym krokiem powinno być wprowadzenie poprawek i przystosowanie czy stworzenie osobnego serwera dla graczy sieci Y. Podbieranie graczy jest dość stałym zachowaniem, nie ma w tym nic złego, jest to naturalne - jeśli czegoś wymagasz pójdziesz tam gdzie Ci to zaoferują.
  19. Najbardziej ogólne pytanie ale okey, spodziewałem się :) Błędów które można popełnić jest miliard, dużo zależy od tego w jakim czasie popełnimy dany błąd. Niektóre jak np. niestabilność serwerów jest nie wybaczalna i skazuje Nas z góry na porażkę jeśli wczoraj założyliśmy sieć, forum ma 3 aktywnych użytkowników i posiadamy wyłącznie jeden serwer. Jeśli jeden serwer nie będzie wydajny przy 1000 aktywnych użytkowników forum (>500 postów), 7 serwerach oraz wyrobionej już renomie rynkowej to nie powinno to mieć wpływu na stan całej sieci, zmienimy hosting a i tak serwer zaraz będzie pełny baaa zostaniemy jeszcze docenieni za fakt reagowania w takich wypadkach. Większość właścicieli popełnia błędy, najważniejszą kwestią jest czas w jakim udaje się rozwiązać problemy oraz obecny poziom sieci jako ogółu. Błędów nie da się uniknąć, trzeba je stale rozwiązywać. Na starcie nowej sieci najważniejsze jest według mnie posiadanie doświadczenia, bycie autorskim i innowacyjnym (gracze typu kopiuj-wklej szybko znikają) oraz posiadanie już zgranej ekipy która zapewni pierwszy wdech na serwerze i forum. Niewiele jest sieci istniejących dzisiaj które zostały założone i wspierane na początku przez jedną osobę. Ważne jest zapewnienie funduszy funkcjonowanie hostingu i serwerów kosztuje, a moment w którym wszystko zacznie się utrzymywać samo może być dalece odległy, wiele jest sieci które mimo wykazywania jakiegoś potencjału padły bo właściciele nie byli gotowi przez rok wykładać pieniędzy na wszystko. Nie jest to winą graczy, tak jak w rzeczywistym życiu konkurencja jest ogromna a jeśli będziemy wymagać od gracza pieniędzy, za coś co według niego nie jest ich warte to go stracimy. Pierwszy rok (w zależności od szybkości rozwoju) jest okresem w którym dużo inwestujemy i niejednokrotnie zastanawiamy się czy jest sens, największe portale CS obecnie są zarządzane przez osoby najbardziej uparte które robiły to dla zajawki, samorealizacji a nie dla pieniędzy. Ja wyróżniam 4 etapy życia siecie: Etap pierwszy (trawa około roku) - tutaj my wykładamy na większość rzeczy pieniądze, administrujemy i poświęcamy ogromną ilość czasu. Etap drugi (od 1 roku do ...) - forum/serwery utrzymuje się z własnych funduszy, posiadamy ludzi którzy zarządzają poszczególnymi serwerami oraz forum, my jesteśmy osobą decyzyjną/zarządzającą Etap trzeci - zostajemy jednym z liderów, teraz każda sieć jest porównywana do Nas, nasze błędy nawet najdrobniejsze są wykorzystywane przez konkurencje w szybkim tempie, fundusze wystarczą na bieżące wydatki, dalsze inwestycje i jeszcze zostają na koncie, tutaj bardzo ważne jest utrzymywanie dalszego rozwoju i wprowadzanie zmian których rynek od Nas oczekuje. Etap czwarty - schyłek/upadek - błędy były niewybaczalne i tracimy większość aktywnych użytkowników staje się "offline", strona będzie wisiała w internecie tak długo jak dochody z reklam będą przekraczały koszty utrzymywania serwerów ( w przypadku CSCenter jest tak od 3 lat.). Możliwe oczywiście jest przeskakiwanie między etap w dowolnej konfiguracji. Proszę o bardziej konkretne pytania oraz o wskazywanie etapu według mojej rozpiski.
  20. Cześć, Tak jak wspominałem w wcześniejszych postach, założyłem tutaj konto aby podzielić się wiedzą i doświadczeniem na scenie CS. Byłem administratorem w sieci CSCenter - swego czasu lidera na scenie Counter Strike. Jeśli macie pytania techniczne dotyczące for/ serwerów, zarządzania, błędów których trzeba się wystrzegać, reklamy i marketingu - zapraszam do zadawania pytań oraz do ogólnej dyskusji. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania :)
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Polityka prywatności