-
Postów
99 -
Wpisów na chatbox
0 -
Dołączył
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane
2 -
Darowizny
0.00 PLN
Treść opublikowana przez kmekk
-
W Polsce jest już Nowy Rok 2020... Polsce na wyspie Kiritimati (Wyspie Bożego Narodzenia) w państwie Kiribati. Na tej niewielkiej wysepce na Pacyfiku jest bowiem wioska o nazwie Poland w której od godziny 11:00 czasu środkowoeuropejskiego jest już 2020… Jest tam też Paryż, Londyn... i Banan: rodzinna miejscowość... Minionków. Źródło
-
@ ELSO?! Nic nie próbuję przekazać. Uważam te zdjęcia za perfekcyjnie zrobione, a o to w tym temacie chodzi. Możliwe, że taki mam gust. Mam jeszcze inne, gdzie nic nie oddziela jasnej części od ciemnej, więc może wtedy będziesz bardziej zadowolony.
-
-
Gratulacje!!!
- 20 odpowiedzi
-
- awans
- fragowicza
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
@ Queen of Hell miejmy nadzieję.
-
Energia pochodząca z reakcji termojądrowych, odwzorowujących te występujące na Słońcu, to Święty Graal globalnej energetyki. Może on umożliwić ludzkości odejście od paliw kopalnych. Temperatury we wnętrzu reaktora mają osiągać aż 200 mln °C. Jeśli naukowcom uda się w bezpieczny sposób odtworzyć procesy zachodzące we wnętrzu centralnej gwiazdy Układu Słonecznego, świat zyska olbrzymią ilość taniej i czystej energii. Wszystko zaczęło się w 2006 r. Wtedy właśnie w Chinach powstała konstrukcja Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST). To pierwsza na świecie elektrownia, która ma wytwarzać prąd w wyniku nuklearnej fuzji, czyli silnie zjonizowanej materii. Powszechnie określa się ją „plazmą”. Aby zapanować nad jej działaniem zaprojektowano tzw. tomakak. To urządzenie, które używa pola magnetycznego do kontrolowania ruchów plazmy w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni zamkniętego, okrągłego walca (torusa). Całość stanowi kosztowną inwestycję, w której do tej pory więcej energii zużyto, niż jej wytworzono. Rok temu udało się przez 100 sekund utrzymać plazmę w temperaturze 100 mln °C, jednak to o wiele za mało, by mówić o stabilności systemu. Naturalną przeszkodą w takiej elektrowni „sztucznego Słońca” są temperatury zdolne zniszczyć sprzęt. Chińczycy planują zapanować nad nimi właśnie poprzez nowy projekt tomakaku, który ma manipulować przepływem plazmy tak, by nie stykała się z żadną powierzchnią. Do końca tego roku Chiny chcą skończyć budowę nowego urządzenia – HL-2M Tokamak. Jeden z naczelnych inżynierów projektów, szef Southwestern Institute of Physics, Duan Xuru powiedział niedawno, że konstrukcja reaktora idzie zgonie z planem. Zdaniem fizyka jądrowego z United Kingdom Atomic Energy Authority, Jamesa Harrisona tomakak HL-2M będzie miał zdolność do określania pola działania plazmy. Stanie się tak ze względu na elastyczność pola magnetycznego urządzenia. Dzięki niemu inżynierowie będą mogli znaleźć nowe, wcześniej niedostępne, rozwiązania problemu wysokich temperatur. Pozostaje trzymać kciuki za naukowców i mieć nadzieję, że wszystko się uda. 1. Źródło oraz Wikipedia.
-
i widzę panią co skradła serce mi
-
Pobawmy się w "dokończ tekst piosenki" - zabawa polega na tym, że osoba która zaczyna, pisze pierwszy wers z piosenki, a każdy następny gracz pisze kolejny wers. Piszemy tylko po jednym wersie aż dojdziemy do końca. To ja zacznę piosenką, którą raczej każdy zna, a później przejdzie się do bardziej zaawansowanych. JESTEM NA DWORZE SAM
-
-
Gratulacje!
- 5 odpowiedzi
-
- awans
- fragowicza
-
(i 2 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gratulacje!
- 6 odpowiedzi
-
- awans
- fragowicza
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gratulacje!
- 7 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- awans
- fragowicza
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Gratulacje!
- 7 odpowiedzi
-
- 1
-
-
- awans
- fragowicza
-
(i 1 więcej)
Oznaczone tagami:
-
Dzisiaj mam dla was coś co dla niektórych może być oczywiste, jednak dla innych nie do końca. Coś o czym wiecie, ale nie wiecie, że wiecie . Przeglądając internet, trafiłem na taki dziwny filmik. Pokazuje on, że człowiek może odróżnić, wodę gorącą od wody zimnej za pomocą słuchu. Jeśli nie wierzycie, to zobaczcie sami.
-
-
@ Raien aj tam, czepiasz sie.
-
Może ktoś się zastanawia, co to jest i jak dokładnie działa choroba popromienna. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam do przeczytania, tym razem dłuższego artykułu. Okej, więc: uściślając, mowa jest o promieniowaniu jonizującym. 1. Jak to się dzieje? Tkanka przyjmuje dużą dawkę energii. Na skutek tego cząsteczki wody się rozpadają na wolne rodniki (atomy/cząstki z niesparowanym elektronem), które sieją spustoszenie dalej (bo agresywnie przyłączają się do wszystkiego co tylko znajdą na swojej drodze). Rozwalają przy okazji np. DNA, co uniemożliwia poprawną naprawę komórki. Nić może pęknąć, może taki rodnik rozwalić nukleotydy, mogą się utworzyć nowe randomowe połączenia itp. Te rodniki rozwalają również wiązania w cząsteczkach tłuszczy czy białek. W przypadku naświetlenia komórki płciowej zniszczeniu lub mutacjom może ulec materiał genetyczny w niej zawarty, co może skutkować wadami genetycznymi u dziecka takiej osoby. 2. Jakie tkanki są najbardziej narażone? Przede wszystkim te, których komórki mają krótki cykl reprodukcyjny i krótki cykl życiowy, czyli: szpik kostny, narządy płciowe, soczewka, limfocyty czy tarczyca. Za to tkanka nerwowa, kostna oraz skóra mają względnie niewielką wrażliwość na radiację. 3. A co w przypadku całego organizmu? No tutaj ważnych jest kilka czynników - powierzchnia i czas ekspozycji oraz pochłonięta dawka. W przypadku krótkotrwałych ekspozycji: - do 10Gy (grej, jednostka dawki pochłoniętej, J/kg)- zespół hematopoetyczny (szpikowy) - biegunka, wymioty i nudności, następnie okres utajenia (nawet do kilku tyg.) W tym czasie zmniejsza się liczba składników morfotycznych krwi. Następnie ujawnia się ostra choroba popromienna - krwawe biegunki, krwotoki tkankowe i zakażenia. Zgon spowodowany niewydolnością wielonarządową i zanikiem szpiku kostnego. - powyżej 10Gy - zespół jelitowy - oprócz w/w objawów, uszkodzone są komórki nabłonkowe jelit. Objawami są brak apetytu, biegunka, gorączka i odwodnienie. Brak przyswajania treści w jelitach powoduje spadek wagi. Zanikają leukocyty. Zgon po 4-6 dniach od ekspozycji, spowodowany zakażeniami bakteryjnymi, skrajnym wyniszczeniem tkanek. - ponad 50Gy - zespół mózgowo-naczyniowy - pobudzenie naprzemiennie z apatią, problemy z równowagą i koordynacją ruchową. Niedługo później objawy zespołu jelitowego, a także drgawki, śpiączka i śmierć. Zgon spowodowany jest uszkodzeniem naczyń krwionośnych, zwiększonym ciśnieniem śródczaszkowym i obrzękiem mózgu (przez zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych). W przypadku mniejszych dawek rozciągniętych w czasie najczęstszymi skutkami są: nowotwory (białaczka szpikowa, rak skóry), bezpłodność, zaćma i ogólne skrócenie czasu życia. Co do bezpłodności, uważa się, że u ludzi dawki rzędu 4-6Gy powodują trwałą sterylizację mężczyzn, u kobien menopauzę wywołać może dawka 3Gy. Krótszy czas życia (bez związanych z tym nowotworów i innych takich) może być spowodowany uszkodzeniami w materiale genetycznym - to trochę tak, jakbyśmy się bardzo szybko postarzeli. 4. A co z zarodkiem i płodem? Im wcześniej zostanie podany radiacji, tym gorsze mogą być skutki, bo może zostać zabita jedna komórka, która zapoczątkowywałaby daną linię komórkową (czyli np. komórki serca czy rdzenia kręgowego). Do 6 tygodnia najczęściej napromieniowanie skutkuje śmiercią zarodka lub zgonem dziecka po porodzie ze względu na ciężkie wady. W późniejszym etapie mogą to być wady układu nerwowego, moczowo-płciowego i bezpłodność.
-
hahaha
-
To może jeszcze jeden głos za tą samą nauczycielkę z języka polskiego? Pani Basia by była szczęśliwa.
-
-
@ Yoh246 no dokladnie
-
@ pogo niestety nie
-
-
Na dalekiej północy pod kołem podbiegunowym mieszka wyjątkowa żaba leśna. Gdy temperatura spada mocno poniżej zera wszystko wkoło zamarza pokrywając się lodem. Żaba leśna również zamarza stając się twardą bryłką lodu. Jej serce przestaje bić i ustają wszelkie funkcje życiowe. W stanie pełnej hibernacji żaba potrafi przetrwać ponad pół roku. Wraz z ciepłymi promieniami słońca lody topnieją i dzieje się coś wyjątkowego. Serce żaby zaczyna bić i żaba zaczyna oddychać i tak aż do nadejścia kolejnej zimy polarnej. Źródło
